Zrození tohoto olomouckého seskupení se datuje na podzimní období roku 2002. Kapelu založili Lust a Tristem. V listopadu se naskytla první možnost zahrát si společně ve zkušebně patřící jiné kapele. Následovalo něco kolem pěti zkoušek v sestavě: Lust-kytara, Trist-kytara, Moon-zpěv, Schwötz-bicí. Skupina se sehrávala na všem dobře známé skladbě „Píseň pro Satana” od Root. V zimním období prosince a ledna přichází skupina o zkušebnu. Mezitím se kytaristé shodují, že zpěvák nemá potřebné kvality, aproto byl nucen opustit svůj post. Lust, po přečtení jedné z knih zabývající se magií, pojmenoval kapelu (se souhlasem ostatních) Lingam (starobylý výraz označující obrácený krucifix). Lingam má ovšem i jiný význam (viz. Kamasutra).


Zanedlouho stvořil Lust logo, které kapele zůstalo dodnes. V březnu následujícího roku zajistil Lust zkušebnu, která se nacházela v jeho škole a Lingam začal pravidelně zkoušet. Zpočátku skupina zkouší skladby Mayhem či Darkthrone (Freezing Moon, Transilvanian Hunger), ale brzy již začaly vznikat vlastní skladby. Jako první vzešla na svět Lustova „The Lingam of Majesty”, poté „The Meaning Of Human Being´s Nothingness” a „The Proud, The Call, The Victory, The Fall”, na které už pracovali oba kytaristé společně. Chod skupiny se pomalu zrychloval, jen post zpěváka zůstal nedotčen. Trist se náhle seznámil s Bloodym (z Ostravy). Poté, co Bloody zaslal Tristovi pár svých nahrávek, mu bylo nabídnuto místo zpěváka Lingam. Tyto nahrávky obsahovaly i skladbu „Mighty Frozen Darkness”, jež později obohatila repertoár Lingam. Bloody nabídku přijal a v červnu se zúčastnil prvních dvou zkoušek. Vnesl do kapely nový prvek, čímž byly klávesy. Styl Lingam by se dal definovat jako Melodic Black Metal, ale v žádném případě se nejedná o True Black. Hudba Lingam je stavěná na Blackových základech, avšak do ní pronikají prvky Thrash Metalu, lehce Heavy Metalu a snad i Rocku. Se zavedením kláves se rozšířily řady Lingam o nového člena - Mystifericona. Trist složil Outro „The Last Page of Chronicle - Stormlove” a Bloody skladbu „God Sent Curse On Earth”.


V červenci Trist domluvil desetidenní zkoušení u svého dědy v Lošticích. Trist s Lustem dokoupili comba, Schwötz dvojšlapku a mohlo se vyrazit. V průběhu zkoušení Trist složil skladbu „The Something Giving Dark A Light Through Frost”. Bloody s Necrolustem dodělali chybějící klávesové pasáže, Schwötz pozměnil staré bicí party a Bloody napsal texty. Ovšem v kapele začala mezi některými členy vznikat jistá negativní energie, což po návratu vyústilo v odchod Mystifericona (stalo se tak den před odjezdem do studia Hrad, kde Bloody domluvil nahrávání prvního dema). Po zkoušení v Lošticích následovala zhruba měsíční pauza. 25.8. 2003 se vyrazilo nahrávat již zmiňované demo do obce Krásné pole nedaleko Ostravy. Seznámili jsme se s Bloodlinem, majitelem a zvukařem studia a mohlo se začít. Roustoucí nervozita bubeníka zapříčiněná časovou tísní nakonec vedla k požádání Bloodlinea, který Schwötze v některých pasážích zaskočil. Přispěl k tomu i fakt, že Schwötz vlastnil dvojšlapku pouhých deset dní. Za Bloodlineovu výpomoc jsme byli později mnohými odsuzováni. Ale je jistě lepší přijmout pomoc, než to nenahrát vůbec. Bloodlineovi tedy na demu patří zhruba 40% bicích partů a kytarové sólo v písni „God Sent Curse On Earth”, jež nahradilo původní Tristův počin. Dále pak upravil basovou linku v předehře skladby „The Meaning Of Human Being´s Nothingness”. Zbytek basových linek spáchal Trist. Kytary nahráli Trist, Lust, něco málo i Bloody, klávesy Bloody a Lust. Vokály patří Bloodymu. V průběhu pobytu ve studiu Bloody složil a nahrál Intro, které se nakonec na finální verzi dema nedostalo. Tímto byla práce z naší strany hotová.


Bloodline vytvořil nahrávce výsledný zvuk, čímž pro nás pobyt ve studiu skončil. Nahrávání probíhalo ve dnech 25.-29. 8. 2003. Snad jen dodat, že převážná část kapely je s demem zcela spokojená. Lord Astharte z Eledhel byl požádán Bloodym, jestli by zhotovil booklet, což se později stalo. Azmodan (také z Eledhel) částečně "rozjel" webové stránky Lingam, které obsahovaly pouze sekci „historie” a download se třemi MP3, zanedlouho se však web přestal aktualizovat. Ke konci září se nabídl kamarád Jarek jako baskytarista a od té doby s kapelou zkoušel. V druhé polovině října měla kapela možnost poprvé vystoupit. Byla to soukromá akce zhruba pro třicet lidí pořádaná spolu s Dissolution. Náš set nedopadl nejlíp, címž jsme si zrovna dobrou reklamu neudělali, tím však ambice kapely neskončily mimo Bloodyho a Trista, kteří záhy kapelu opustili (jistě mají na víc...). Ke konci listopadu Lust nabídl Baskerovi místo kytaristy, nabídku přijal a brzy se začal i on podílet na tvorbě nových skladeb. Do kapely se znovu vrátil "klávesák" Mystifericon, ale po třech měsících kapelu opět opouští, následuje odchod basáka. Po dlouhé době se konečně sehnal zpěvák Cyklon a Moon, který se začal učit hrát na basu. Moon brzy zaplnil místo po Jarkovi. 22.6. 2004 rozjel Basker nové webové stránky. 26.6. 2004 Lingam poprvé vystoupil v nové a pevnější sestavě.